Titulní strana Titulní strana
Titulní strana
       


Česká lékařská společnost J.E.Purkyně Společnost estetické chirurgie Společnost plastické chirurgie Společnost pro využití laseru v medicíně

Slovníček pojmů

Abdominoplastika
Operace břišní stěny

Břišní stěna může být ovlivněna těhotenstvím, poruchou hormonální, hubnutím, eventuelně dědičnou dispozicí. Tyto faktory mají vliv na konturu břišní stěny. Nejčastěji po těhotenství a hubnutí dochází k povolení břišní stěny a převisům kůže.

Výkon se provádí v celkové anestezii za hospitalizace. Jizva probíhá v podbřišku tak, aby byla kryta kalhotkami. Součástí operace je odstranění přebytečné kůže a přesazení pupku do nové pozice, dále pak zpevnění břišní stěny sešitím břišních svalů. V některých případech lze výkon doplnit tumescentní liposukcí, což je odsátí nadbytečného tuku, který se nedal odstranit chirurgickým výkonem.

Průměrná doba hospitalizace je 3 - 4 dny. Výsledný efekt hodnotíme po třech měsících.

Augmentace
Zvětšení prsů.

Prsy možno zvětšovat pomocí implantátů. K doplnění objemu prsou používáme silikonové implantáty, plněné silikonovým gelem. Operace se provádí pro malá nebo malá a pokleslá prsa, za účelem jejich modelace v celkové anestezii.

Řez může být veden v podpažní jamce, na hranici dvorce z tzv. periareolárního přístupu a nebo v podprsní rýze. Implantát možno uložit pod žlázu nebo pod prsní sval. Po operaci je pacientka hospitalizována 2 - 3 dny.

Blefaroplastika
Operace horních a dolních víček.

S přibývajícími léty dochází ke ztenčování kůže, která postupně ztrácí svoji elasticitu. Začínají se tvořit vrásky kolem očí. Kožní nadbytky mohou být ovliněny typem kůže. Otoky víček např. onemocněním ledvin, vrozenou dispozicí či projevy alergie.

Zákrok lze provést v místním znecitlivění ambulantně a pacientka může několik hodin po operaci odejít do domácího ošetření. Po 14 dnech se může pacientka mýt a líčit.

Botox
Botox je běžný název pro botulotoxin - toxin produkovaný bakterií Clostridium botulinum.

Botox je lék používaný i v neurologii, v oční a v kožní medicíně. V oblasti estetické medicíny se využívá ke korekci vrásek kolem očí a kořene nosu, dále pak ke korekci nadměrného pocení v podpaží, na dlaních a nohou.

Botox přeruší nervosvalové spojení,a tím zabrání mimickému svalu ve smršťování,které je hlavní příčinou mimických vrásek.

Účinek botoxu nastupuje za 2 - 3dny, plného rozsahu dosáhne do týdne. Při dodržení doporučené dávky je naprosto bezpečný a minimálně omezí klientku v běžném životě. Účinek je časově omezený. Zákrok lze provést ambulantně a nevyžaduje od pacienta žádnou přípravu.

Browlift, endoskopický
Endoskopická operace vrásek čela.

Operace se provádí z malých řezů ve vlasaté části hlavy. Principem operace je přerušení mimických svalů, které způsobují vznik vrásek na čele. Natažením kůže a odstraněním kožních přebytků dojde také ke zvednutí pokleslého obočí.

Operace se provádí v celkové anestézii, výsledné jizvy jsou 1,5 cm dlouhé ve vlasaté části hlavy. Doba hospitalizace jsou 2 dny. Po 14 dnech je možné mytí vlasů.

Face lifting
Operace obličeje.

Zákrok se provádí v celkové anestezii. Operační jizva probíhá ve vlasaté části spánkové krajiny, těsně před boltcem, poté se zatáčí kolem ušního lalůčku dozadu a končí ve vlasaté části týlní krajiny.

Při zákroku se uvolní kůže a podkoží tak, aby se dala vypnout a tím došlo k vyhlazení vrásek v obličeji a krku.

Po operaci je pacient hospitalizován 3 - 5 dnů. Po týdnu je možné mýt vlasy. Hojení je velmi individuální, je třeba počítat s lehkým otokem tváří a krku.

Optimální věková hranice pro operaci je okolo čtyřiceti let.

Hyaluronová kyselina
Kožní implantát v injekční formě používaný při korekci vrásek obličeje a modelaci rtů.

Kyselina hyaluronová je průzračný bezbarvý vstřebatelný viskoelastický gel napodobující přirozené hydratační funkce hyaluronové kyseliny, která je obsažená v lidské tkáni.

Používá se jako výplň hlubokých a jemných vrásek tváře, ke zvětšování rtů a korekci hlubších jizev.

Aplikace je jednoduchá a výkon lze provést i ambulantně.

Injekční lipolýza
Je metodou k redukci tuku v oblasti tváře, brady, paží, břicha, zad a stehen.

Počet ošetření,která se provádí ambulantně jsou 3-4 s odstupem 8 týdnů. Injekční lipolýza není metoda na redukci váhy, ale pomůže k modelaci výše uvedených partií těla, tím že dochází v místě vpichu k látkové přeměně tuku pomocí Phosphatidylcholinu. Jedná se o přírodní preparát, který se aplikuje přímo do tukových buněk. Zákrok se provádí ambulantně a počet ošetření je individuální v závislosti na množství uloženého tuku v dané partii těla. Výsledkem zákroku je mírná redukce tuku v místě aplikace preparátu.

Liposukce

Liposukce je chirugický výkon, při kterém provádíme odsávání tuku v místech jeho nadměrného uložení, modelaci tělesných kontur dle přání pacienta.
Liposukce není v žádném případě řešení obezity. Vhodná před liposukcí je redukce váhy.

Po nezbytné konztultaci s plastickým chirurgem lze provést výkon v celkové nebo místní anestezii. Vlastní liposukce se provádí tenkými kanylami z malých, několik mm velkých řezů v kůži. Průměrná doba hospitalizace je 1 - 2 dny.

Výsledný efekt lze hodnotit po 3 měsících, závisí na spolupráci pacienta s operatérem, ale také na pacientovi samotném.

Mammaplastika
Modelace prsů.

Mammaplastika je operace, kterou můžeme zlepšit tvar prsou a to jejich modelací nebo redukcí nadbytečné kůže. Velikost a tvar prsou je vhodné řešit v době, kdy již žena neplánuje těhotenství. Věková hranice k provedení operace je různá.

Operace se provádí v celkové anestezii. Pooperační jizvy zůstávají kolem prsního dvorce, dále kolmo dolů k podprsní rýze a dále v jejím průběhu. Velikost jizev závisí na tvaru a velikosti prsou před operací. Kvalita jizev je způsobena individuálním hojením pacientky. Doba hospitalizace je 3 - 5 dní.

Neck lifting
Operace krku.

Zákrok se provádí pro pokleslou kůži v oblasti krku, současně se může provést operace obličeje. Operaci lze provést v jedné době, nebo etapovitě - obličej a potom krk spolu s odsátím tuku v podbradkové krajině a úprava podkožních a svalových struktur obličeje a krku.

Při operaci se uvolní kůže a podkoží tak, aby se dala vypnout a tím došlo k vyhlazení vrásek na krku.

Po operaci je pacient hospitalizován 3 - 5 dnů. Po týdnu je možné mýt vlasy. Hojení je velmi individuální, je třeba počítat s lehkým otokem tváří a krku.

Otoplastika
Operace ušních boltců.

Operace ušních boltců řeší tvarové odchylky, nejčastěji vrozené, zejména tzv. odstáté uši. Nejvhodnější věk je od 8 let. Operovat lze však pacienta i v pozdnějším věku.

Operace se nejčastěji provádí v místní anestezii. Operační řez je veden na zadní straně boltců, poté následuje modelace chrupavky. Doba hospitalizace je 1 - 2 dny.Rinoplastika
Kosmetická operace nosu.

Optimální věková hranice pro operaci je mezi 17 - 30 lety pacienta.

Rhinoplastika tzv. měkkého nosu je zaměřena na úpravu hrotu nosu a kostěné struktury jsou neporušeny. Rhinoplastika tzv. tvrdého nosu zahrnuje úpravu jak měkkých částí nosu, tak také i kostěných.

Menší zákroky provádíme v lokální anestezii, větší pak v narkoze, která bývá pro pacienta výhodnější.

Hospitalizace se pohybuje mezi 1 - 2 dny.

Transplantace vlasů

Transplantace vlasů se provádí zejména u mužů, pomocí mini nebo mikroštěpů. Touto metodou lze buď zahustit řídnoucí vlasový porost nebo v několika fázích obnovit vlasový porost úplně. Používají se vlasové sazenice nejčastěji odebrané ze zátylku.

Miništěpy obsahují 3 - 7 vlasových váčků, mikroštěp 1 - 2 vlasové váčky, které se vkládají do předem připravených vpichů.
Část vlasů vypadne, část vlasů pokračuje v růstu. Tento proces trvá několik měsíců. Většinou je třeba dvou sezení - transplantace vlasů.

Operaci lze provést v místním znecitlivění nebo v celkové anestezii. Po zákroku přetrvává lehký otok v místech transplantace vlasů několik dnů. Doba hospitalizace 1 - 2 dny. Vlasy možno umývat šamponem po 10 dnech. Přihojení vlasů se pohybuje kolem 70%.